Inšpirované prírodou III | Tomáš Hulík

6.4.2013 - 4.5.2013

Výstava slovenského fotografa a kameramana Tomáša Hulíka zobrazujúca krásy našej prírody.

Tomáš Hulík vyštudoval Prírodovedeckú fakultu UK, odbor environmentalistika v Bratislave. Zúčastnil sa na vedeckých a fotografických expedíciách na Ďalekom východe Ruska, na ostrove Sachalin, na Borneu, v Malajzii či Nórsku. Prednášal na svetových zoologických kongresoch a publikoval na tému života bobrov a rysov ostrovidov.

V jeho fotografickej tvorbe prevláda príroda, najmä živočíšna ríša a vtáctvo, ale nie je mu cudzia ani reportážna tvorba (tsunami v Banda Aceh na Sumatre v 2005). Vystavený set fotografií je pokračovaním veľkej výstavy Inšpirované prírodou, ktoré nedávno visela v SNM. Divák má možnosť zoznámiť sa s fotografiami, ktoré ukazujú živočíchy slovenskej prírody, spektakulárnu krajinu Slovenska a malý exkurz do zahraničia.

Tomáš publikuje v prestížnom časopise National Geographic (CZ), GEO (SK), Universum (AT) a v mnohých iných časopisoch na Slovensku, v Čechách a v zahraničí. Pracuje aj v televíznom prostredí ako režisér, kameraman a producent.

Nakrútil niekoľko filmov o bobroch, ktoré vysielali STV, ORF, NDR, WDR, ZDF, ARTE a Discovery Channel. V rokoch 2005 – 2007 zaznamenával zvieratá, krajinu a tradície v našich najmenších veľhorách vo filme Vysoké Tatry – Divočina zamrznutá v čase. Film získal množstvo ocenení najmä v zahraničí. Pokračoval filmom  o vzťahu človeka k prírode - Návrat rysov. Podujal sa na neľahkú úlohu výchovy dvoch rysích mláďať zo ZOO, s cieľom ich návratu do voľnej prírody. Cieľ bol naplnený, rysíčatá sa udomácnili v Národnom parku Veľká Fatra. Jeho zatiaľ posledným filmom je 55 minútový dokument Cesty Slovenskom o krásach a pamiatkach našej krajiny

Veľkou záľubou je súčasné výtvarné umenie a z fotografickej vášne vyplývajúce cestovanie. Bohužiaľ neporušených miest a množstvo zvierat, ktoré by sa chceli dať ľahko zvečniť rapídne ubúda, preto sa čoraz viac a intezívnejšie začína venovať aj ochrane prírody, aby aj budúce generácie mali tú možnosť ešte niečo vidieť...

PREMIETANIE A DISKUSIA S AUTOROM VÝSTAVY

Srdečne vás pozývame na stretnutie s autorom aktuálnej výstavy Inšpirované prírodou III, Tomášom Hulíkom.
Tomáš premietne krásne fotografie okolitej i vzdialenej prírody a porozpráva zážitky, o ktoré pri fotografovaní a natáčaní ocenených filmov nikdy nebola núdza. Tomáš trávi celé dni a noci v prírode, aby zachytil čo najvernejšie jej krásu a pestrosť.

Kde: PRO.Laika Gallery Restaurant, Palackého 14, Bratislava
Kedy: 18.4.2013 o 19:00 hod


Pozor, je potrebné prihlásiť sa na mail kotus@prolaika.sk, účasť vám spätne potvrdíme mailom.
V maili uveďte meno, počet účastníkov, telefónne číslo, aby sme vás v prípade potreby vedeli kontaktovať.