Ján Varchola

2.11.2013 - 7.12.2013

Narodil sa v roku 1974 v Michalovciach. Vyštudoval stavebnú fakultu STU v Bratislave.
Je milovníkom cestovania, spoznávania ďalekých miest, rozmanitých kultúr, zvykov a náboženstiev. Cestovanie ho priviedlo aj k fotografovaniu. Približne pred siedmimi rokmi začal fotiť na digitálnu zrkadlovku Minolta D7D. S fotoaparátom v ruke sa dostal do mnohých exotických krajín akými bezpochyby je Etiópia, Tibet, Kambodža, Laos, Thajsko, Vietnam, Indonézia, Mongolsko, Rusko, India, Venezuela, Nepál.
Komerčná fotografia ho však veľmi neláka. Svoju tvorbu zameriava na spoznávanie nových kultúr a etnika. Tradície ľudí, ktorých na cestách stretáva, pomaly miznú z nášho poznania a z nášho života sa vytráca aj záujem o nich. Obraz krajiny sa preto snaží zachytávať v tvárach ľudí, v detaile ich čŕt, ktoré detailne odrážajú ich život.
Jeho posledná cesta viedla do údolia rieky Omo v Etiópii. Táto časť zeme je považovaná za domovinu našich predkov. Žije tam úžasná kombinácia rozmanitých etnických kmeňov, ktoré tadiaľto po stáročia migrovali a zanechali u obrovskú diverzitu kultúr a etnických skupín. Ich život sa však za tisíce rokov veľmi nezmenil.
Na medzinárodnej súťaži International Photography awards 2012 vyhral druhé a tretie miesto.

www.java240.net
www.flickr.com/java240
www.facebook.com/java240