Nové tváre a pohľady v dokumente

5.5.2015 - 4.6.2015

Dokumentárna fotografia, napriek svojej jedinečnosti, sa na Slovensku dostáva do úzadia záujmu nielen médií ale aj samotných fotografov. Vyžaduje absolútnu obetu, dlhodobé venovanie sa zvolenej téme a náročnosť prístupu s etickým citom pre sociálne aspekty a psychologické dopady na samotného autora. Na výstavu si Matúš Zajac (pedagóg, kurátor, autor sociálneho dokumentu) prizval talentovaných autorov, ktorých osobne pozná a s každým z nich aj pracoval.

Laco Maďar je zrelý autor. Venuje sa viacerým témam, v ktorých sa kryštalizuje stav spoločnosti. Svoje fotografické príbehy vystavoval na Slovensku aj v zahraničí. Peter Dobiš dlhodobo mapuje ľudí na okraji spoločnosti a Natália Hlavičková stvárnila cez svoje  vizualizácie neopakovateľný príbeh o priateľstve a láske dvoch žien. Ondrej Kupča  preniká do komplikovanejších estetických foriem skladby obrazu a Sláva Sedlačiková  mapuje vnútorné pocity fotografovaných v najrôznorodejších polohách.

Všetkých autorov spája ešte jedna skutočnosť. Fotografujú Fujifilm X fotoaparátom z modelového radu 100 (X100, X100s, X100T). Práve dokumentaristi oceňujú Fujifilm aparáty pre určitú nenápadnosť dizajnu a tichý chod, ktoré im umožňujú dostať sa do tesnej blízkosti fotografovaného.

O autoroch

 

Matúš Zajac ( 1971 ) 
Dokumentárny fotograf, pedagóg / katedra žurnalistiky UK / a kurátor viacerých významných výstav. Fotografiu študoval na  FAMU a VŠVU. Získal veľa ocenení napr: The best of Photojournalizm, Zlaté oko - Czech Press Photo, Slovak Press Photo či Novinárskej ceny. Vydal dve knihy Podoby viery 2011 a MIMO / OUT 2014. Vystavoval na rôznych fotografických festivaloch a v rôznych galériách na Slovensku a v zahraničí. Dlhodobo sa venuje talentovaným dokumentárnym fotografom a organizuje workshopy . 

www.zajacphoto.com

 

Natália Hlavičková (1991)
Pochádza z Nových Zámkov. Fotografovaniu sa venovala už na strednej škole. Neskôr sa rozhodla pre štúdium psychológie na Univerzite Komenského v Bratislave, popri ktorom spolupracovala ako reportážny fotograf s magazínmi Shiz.sk a Áno!. Vzťah k dokumentárnej fotografii v nej prebudil dvojsemestrálny kurz Matúša Zajaca na Katedre žurnalistiky. Za fotografickú esej Come closer získala 2. miesto v súťaži Slovak Press Photo 2014 – kategória Študenti a mladí fotografi do 25 rokov. Je členkou  skupiny mladých slovenských dokumentárnych fotografov PHOTOLOGUE.

http://nataliahlavickova.weebly.com/

 

Laco Maďar  ( 1974 )
Pochádza z Rimavskej soboty. Prepája tradičný sociálny dokument s expresívnym pohľadom do vnútra subjektu. Jeho projekty sú postavené na jednotlivcoch , alebo skupine ľudí,
ktoré vychádzajú z jeho prirodzeného záujmu o človeka.
Venuje sa dlhodobým projektom Artritida, HoPe, From Amsterdam with Love, Offshore Workers, Black Man Faith, From Nigeria With Love, Letiska, Plaze.
Vystavoval na Slovensku a v Čechách. Žije a pracuje na Slovensku a v Nigérii.


Peter Dobiš  ( 1983 )
žije a venuje sa voľnej dokumentárnej tvorbe v Bratislave Zameriava sa na tažšie sociálne témy. V roku 2013 absolvoval intenzivny workshop s Matúšom Zajacom. V roku 2015 vyhral so svojou dokumentarnou sériou prestížne štipendium Ernesto Bazan Scholarship Fund.

http://peterdobis.weebly.com/

 

Ondrej Kupča (1985)
Narodený v Nitre. Vyštudoval ekonomickú a finančnú matematiku na Univerzite Komenského v Bratislave. Fotografii sa začal aktívnejšie venovať po ukončení štúdia. Prvotný záujem o reportážnu fotografiu postupne rozvíja pod priateľským vedením slovenského dokumentárneho fotografa Matúša Zajaca. Je členom skupiny mladých slovenských dokumentárnych fotografov PHOTOLOGUE.

http://ondrokupca.wix.com/home

 

Slávka  Sedlačiková ( 1978 )
Narodila sa v Bratislave . Vyštudovala Ekonomickú Univerzitu v Bratislave. Pracuje v štátnej správe. V roku 2014 sa zúčastnila workshopu dokumentárnej fotografie pod vedením fotografa Matúša Zajaca. V momentoch očarenia má nutkavú potrebu fotiť. V súčasnosti ju najviac fascinuje možnosť zachytiť tú chvíľu v čase v ktorej sa človek prenesie do svojho vnútra, vlastného času a priestoru.