Pod nebeskými horami - Potulky Strednou Áziou.

29.9.2012 - 3.11.2012

Výstava fotografií z krajín Kirgizsko, Tadžikistan a Uzbekistan s názvom Pod nebeskými horami - Potulky Strednou Áziou.

Fotografie sú z unikátnej cesty za dobrodružstvom. V Kirgizsku, ktoré právom nazývajú Švajčiarsko Strednej Ázie sme v horách Tian Šan zdolávali na koňoch sedlá vo výške 3 600 metrov, ochutnali sme kumys /kobylie mlieko/, prespali sme v tradičnej jurte na pastvinách džejloó.

 

Z alpského rázu krajiny sme sa presunuli do Tadžikistanu, kde už hraničný prechod sa nachádza vo výške 4 282 metrov. Krajinu lemuje nádherné zasnežené pohorie Pamír. Veľká chudoba, neúrodná pôda sa tiahli celou Pamírskou magistrálou do nádherného zeleného Wakhanského údolia. Tu len rieka delí Afganistan od Tadžikistanu. Smaragdové jazero Alexandra Veľkého a Fanské hory nás očarili farbami a minimálnym počtom turistov na treku.

Z nádherných ľadovcových jazier a zasnežených vrcholkov hôr sme sa presunuli do púštnej krajiny, do Uzbekistanu. Púšť Kyzylkum s vysychajúcim Aralským jazerom, Karapalkacká republika, Tyrkysové minarety a mešity, kamenné námestia. To všetko v Samarkande, Buchare a Chive.


Danica Púry (1975)
Cestovateľka, fotografka a produkčná osoba v jednej.
Ťažiskom jej tvorby je reportážna a dokumentárna fotografia. Venuje sa aj divadelnej fotografii v ateliérovej tvorbe hlavne portrétom.

Posledné roky sa úspešne venuje prezentácii svojej fotografickej tvorby na autorských výstavách, prednáškach a písaním do slovenských periodík o cestovaní svetom.

Je spoluzakladateľkou klubu priateľov fotografie C41 a členkou Slovenského syndikátu novinárov.

Navštívila Vietnam, Kambodžu, Kirgizsko, Tadžikistan, Uzbekistan, Mexiko, Nepál, Tibet, Indiu, Peru, Bolíviu, Čile, Čínu, Thajsko, Malajziu, Egypt, Brazíliu, USA, Južnú Afriku a veľa ďalších európskych miest. 


K jej ďalším koníčkom patrí divadlo, umenie a francúzsky jazyk.