Výstava členov Imavision

2.11.2012 - 1.12.2012

Výstava Imavision je projekt 4 slovenských fotografov, priateľov, ktorí sa spoločne prezentujú na verejnosti predajným portfóliom. Každý z autorov sa orientuje na iný fotografický žáner a má vlastný štýl.

Marcel Rebro

K vôni vývojky som prvýkrát pričuchol v roku 1985 v SVŠ v Lučenci. S foťáčikom Smena 8M som sa snažil zachytávať kolegov parašutistov pri pristávaní, výskoku z lietadla, ba dokonca aj počas voľného pádu. Zväčšovák a červené svetlo sa stali mojimi priateľmi. S prechodom na farebný fi lm som sa pre zmenu stal priateľom fotolabov. V roku 2001 som digitalizoval a po mnohých výmenách fototechniky som zakotvil pri digitálnych zrkadlovkách Nikon. Paradoxne táto zmena znamenala postupný návrat k čiernobielej fotografii a filmu. Najskôr to boli „len“ čiernobiele street fotografie, pribudlo karate, krajinky a infračervená fotografia.

Dnes som takmer výlučne čiernobiely. Pri čiernobielej fotke si nerobím ťažkú hlavu z vyváženia bielej, farebných profi lov pri tlači a viac si vychutnávam samotné fotografovanie. Čiernobiela fotografia ma oslobodzuje. Žánre, ktoré fotím, korešpondujú s mojimi záľubami – karate, lyžovanie, potápanie, (vysokohorská) turistika, cestovanie.

Stano Jendek

Milujem chvíle, keď sa môžem túlať sám krajinou a hľadať krásu. Farby, tvary, štruktúry, vzťahy a prekvapenia. Toto isté hľadám aj v mojich technicko-výtvarných témach. Hľadať výtvarno tam, kde „nemôže“ byť, je pre mňa výzvou a dobrodružstvom. Fotografiou podávam správu o svete, ako ho vidím ja. Napriek všetkému ho vidím predovšetkým ako krásne miesto na život a snažím sa aspoň kúsok tej nádhery a prekvapení zachytiť v mojich obrazoch.

Moje fotografie som publikoval v dvoch autorských knihách a niekoľkých časopisoch. Vystavoval som na niekoľkých výstavách v rôznych mestách na Slovensku. Som členom Umeleckej besedy Slovenskej. Moja počiatočná a mnohoročná výhradná orientácia na krajinársku a lesnú fotografiu sa v posledných rokoch mení a začínam sa
venovať viac a viac výtvarnému abstraktu, často na báze rôznych technických disciplín.

Eva Nemcová

Vo fotografovaní sa orientujem predovšetkým na farebné makro-abstrakty z detailov drobných predmetov. Vytváranie abstraktnej fotografie je pre mňa subjektívnou hrou s obrazom, jeho formovanie vlastnou predstavivosťou a následne vytváranie priestoru pre predstavivosť a fantáziu diváka. Páči sa mi, keď môžem použiť fotoaparát na navodenie nejakej ilúzie. Fascinuje ma objavovanie neprebádaného neživého makrosveta. Pri fotení miniscén pátram po optimizme, farbách a netradičných pohľadoch, ktoré človeku bežne unikajú. Mojimi „modelkami“ sú najčastejšie rôzne guličky, pierka a predmety bežnej dennej potreby. V galérii u mňa nájdete aj špongiu a drôtenku na umývanie riadu, zubnú kefku, dekoračné guličky do váz, potraviny či drobnosti z textilnej galantérie. Nadchla ma možnosť ukázať svetu u týchto bežných vecí aj ich druhú „tvár“ a estetickejšiu podobu.

Tvrdím, že estetický, tajomný abstrakt sa dá nafotiť aj s WC kefou. :) Obdivujem netradičný dizajn, originálne nápady. Také, pri ktorých si môžem povedať: „Tak toto by mi nikdy nenapadlo!“ Oceňujem
však, keď sa originalita spojí s funkčnosťou. Rada vymýšľam, tvorím, či pretváram už hotové veci, aby som ich aspoň trochu prispôsobila na svoj štýl. Riadim sa vlastným mottom: „Občas mám obe ruky ľavé, ale... prečo sa s nimi o niečo nepokúsiť?“


Julo Kotus

Od malička som bol fascinovaný ľudskými príbehmi, tvárami, ktoré som dával na papier pomocou uhlíka a ceruzky. Postupne som zistil, že fotografia, ktorou som si vytváral predlohy, ma baví viac
ako kreslenie. A tak som čoraz viac fotografoval.  Ako objekt bol na prvom mieste vždy človek, jeho cesta vo svete. Vyštudoval som teológiu, absolvoval som dva semestrálne kurzy fotografie so známym fotografom Ronom Daviesom v Umeleckom centre Univerzity v Aberystwyth (Wales). Následne som realizoval fotografický projekt ocenený grantom EÚ vo Walese a na Slovensku. Po dvojročnom pôsobení v zahraničí som v Bratislave začal pracovať pre časopis a reklamnú agentúru ako full time fotograf.

V poslednom období spolupracujem so spoločnosťou PRO.Laika, známym predajcom fototechniky. Stále fotografujem, no teraz slobodnejšie, keďže ma vo voľnej tvorbe nespútavajú požiadavky klientov. Realizoval som niekoľko samostatných výstav na Slovensku a vo Walese a spoločné výstavy v rámci Asociácie Profesionálnych Fotografov SR. Mojou srdcovou záležitosťou je dokument a street fotografia. Námety z týchto fotografických žánrov sa prirodzene premietajú aj do predajných fotografií, ktoré sú charakterizované scenériami moderného mesta i vidieka s výrazným ľudským prvkom. Postavy v predajných fotografiách sa snažím zobrazovať menej osobne, skôr ako symbol, v ktorom sa môžeme nájsť všetci.