Walde Jánsky: Island a Grónsko

2.11.2015 - 28.11.2015

Walde Jánsky

Vyrastal a žije v Bratislave. Od detstva mal možnosť fotografovať, rôzne fotoaparáty mal jeho otec i starý otec. Ako pätnásťročný začal spoznávať vôňu kinofilmu a vývojky, prítmie fotokomory a čaro čiernobielej fotografie.

Nie je profesionálny fotograf ani cestovateľ. Pracuje ako manažér vo finančnej oblasti. Cestovanie a fotografia vyvažujú jeho život tak, aby dokázal prežiť. Sú pre neho motiváciou, únikom i relaxom.

Jeho cestovanie sa začalo intenzívnejšie spájať s digitálnou fotografiou približne pred desiatimi rokmi. Snažil sa zachytiť krajinu, hory, mesto, ľudí a ich emócie, atmosféru magických miest a pulzujúcich rušných ulíc. Po návrate domov sa fotografia stala pre neho cestou, ako sa k týmto momentom vracať.

V auguste 2014 navštívil Island a Grónsko. Cesta bola naplánovaná tak, aby mal s kamarátmi čo najlepšie podmienky na fotografovanie, ale slnko bolo k nim priateľské len výnimočne. V priebehu deviatich dní absolvovali okruh po Islande a na záver pobudli na východnom pobreží Grónska. Séria vystavených fotografií mapuje navštívené miesta.

Pri fotografovaní používal fotoaparát Canon EOS 5D Mark III a objektívy Canon EF 16-35mm f/2.8 L II USM a EF 70-200mm f/2,8 L IS USM.

 

Kurátor výstavy: Julo Kotus

Waldeho som spoznal už dávnejšie vo virtuálnom svete internetu a všimol som si jeho atraktívne cestovateľské fotografie. Zaujali ma prevedením a aj preto, že poväčšine boli z miest, ktoré aj mňa fascinujú a mnohé sú na mojom zozname cestovateľských plánov.

Výstava Island a Grónsko pútavým spôsobom zachytáva drsnú krásu tohto územia a spôsobí, že budete chcieť tieto krajiny aj vy navštíviť. Zelené kopce, vodopády, gejzíry, ľadovce... Je to krajina zázrakov, kde na malej ploche môžete vidieť jedny z najkrajších prírodných scenérií našej Zeme. Island nie je až tak ďaleko, ale premena charakteru krajiny od tej našej je radikálna. Ak máte príležitosť, určite sa tam vyberte s fotoaparátom, ak ešte nie, vychutnajte si Waldeho zábery. Vitajte na výstave Island a Grónsko.